Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > ªtefan Burlacu Versiunea pentru printare

ªtefan BURLACU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV, uninominal college no.3

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jun. 2015
 
independent  - since jun. 2015

Parliamentary group:
National and Democrat Parliamentary Group - until dec. 2015 Vice-Leader - since sep. 2014
 - until dec. 2014
   Leader - since dec. 2014
 - until oct. 2015
The parliamentary group of UNPR - since jul. 2016

Standing committees
The Committee on European Affairs
- Vice-Chairperson (feb. - sep. 2014)
Committee for Industries and Services (oct. 2013 - feb. 2014)
Committee for Health and Family (apr. - oct. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since jun. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:27 (in 24 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 63, din care 10 promulgate legi
Questions & Interpellations: 12
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 22:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro