Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Iulian Bulai Versiunea pentru printare

Iulian BULAI
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2018 - feb. 2019 - Secretary

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since feb. 2020
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means
The Committee on European Affairs (since sep. 2019)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until sep. 2019) - Vice-Chairperson

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until dec. 2020 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Karghaza - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Norway - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:115 (in 85 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 152, din care 30 promulgate legi
Questions & Interpellations: 109
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 october 2021, 5:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro