Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Corneliu Grosu Versiunea pentru printare

Corneliu GROSU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.28 MURES, uninominal college no.4

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2010
 
independent  - since feb. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party - until feb. 2010
The progressist parliamentary group - since feb. 2010

Standing committees
(since mar. 2011)
- Secretary (since mar. 2011)
(until mar. 2010) - Vice-Chairperson

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 
 Friendship parliamentary group with Bolivia 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 6 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 31, din care 3 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 5 june 2020, 16:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro