Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Damian Drăghici Versiunea pentru printare

Damian DRĂGHICI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.4 BACAU, uninominal college no.4
end of the mandate: 23 june 2014 - resignation

Political party:
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2014

Standing committees

(since apr. 2014)
(until oct. 2013)

Standing committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until jun. 2014 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - until jun. 2014

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 18, din care 4 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 6 december 2019, 13:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro