Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Raport de proiect: "Modalități de promovare a principiilor nediscriminării și egalității de șanse în societatea românească actuală" Ed. a IX-a - 2015
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Dorel-Gheorghe Căprar Versiunea pentru printare

Dorel-Gheorghe CĂPRAR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD, uninominal college no.6

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since jun. 2015)
The Committee on European Affairs - Secretary (since mar. 2015)
(mar. - apr. 2014)
(until mar. 2014)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until feb. 2014)
(until oct. 2015)
(until feb. 2014) - Chairperson (since mar. 2013)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (since jun. 2015) - Secretary

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Croatia 
 Friendship parliamentary group with State of Qatar 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 52, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 3 june 2020, 13:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro