Lia ARDELEAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party 

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men - Vice-Chairperson
- Vice-Chairperson

Inquiry committees - joint
(since jun. 2007) - Chairperson (since oct. 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 
 Friendship parliamentary group with Hungary