Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Eugen Chebac Versiunea pentru printare

Eugen CHEBAC
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI, uninominal college no.3

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until sep. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since sep. 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until sep. 2013 Vice-Leader - since apr. 2013
 - until sep. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2013
 - until feb. 2016
 Vice-Leader - since feb. 2015
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016 Vice-Leader - until sep. 2016

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning - Vice-Chairperson (since jun. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with Ireland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 42, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 50
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 22:50
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro