Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2000-2004 (dep.)
dumitruchirita.wordpress.com
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Dumitru Chiriță Versiunea pentru printare

Dumitru CHIRIȚĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.20

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2015
 
independent  - since feb. 2015
 - until sep. 2015
PSD-Social Democratic Party - since sep. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2015 Secretary
  - since sep. 2015

Standing committees
Committee for Industries and Services - Vice-Chairperson (until mar. 2015)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan  Secretary
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 17 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 25, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 13
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 19 november 2019, 15:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro