Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Vasile Lupu Versiunea pentru printare

Vasile LUPU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.24 IASI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Vice-Chairman
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998 
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  member
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belarus - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1450 (in 199 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 9, din care 4 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 8:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro