Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Ion Vela Versiunea pentru printare

Ion VELA
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2003 - feb. 2004 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2002 - Secretary
 sep. - dec. 2004 - Quaestor

Political party:
PD-Democratic Party - until apr. 2004
 
independent  - since apr. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until mar. 2004 Secretary - since feb. 2004
 - until mar. 2004
Senator non-attached - since mar. 2004

Standing committees
(since sep. 2001)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines 
 Friendship parliamentary group with Japan 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:58 (in 41 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 7, din care 2 promulgate legi
Member of the15 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 3 march 2021, 8:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro