Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Cristian Alexandru Boureanu Versiunea pentru printare

Cristian Alexandru BOUREANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2006
 
independent  - since sep. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Industries and Services (since mar. 2007)
Committee for Industries and Services (until feb. 2007) - Vice-Chairperson (until sep. 2006)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until apr. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Estonia - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with South Africa - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:20 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 20, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 7
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 december 2019, 15:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro