Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Pavel Cherescu Versiunea pentru printare

Pavel CHERESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jan. 2002
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - since feb. 2002

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until feb. 2002
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) - since feb. 2002
 - until sep. 2003
Member non-attached - since sep. 2003

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Armenia 
 Friendship parliamentary group with Republic of India 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 17, din care 2 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 1
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 september 2019, 23:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro