Gheorghe MARCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.7 BOTOSANI, uninominal college no.1

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2012 - Quaestor
 sep. 2011 - feb. 2012 
 feb. - sep. 2011 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party 

Standing committees

The Committee on European Affairs (until mar. 2011)
(until may 2010)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until jun. 2009) - Secretary

Special committees - joint
- Vice-Chairperson (since mar. 2011)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt  Secretary
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland