Gheorghe MARCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.7 BOTOȘANI, colegiul uninominal nr.1
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2012 - Chestor
 sep. 2011 - feb. 2012 
 feb. - sep. 2011 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital
Comisia pentru afaceri europene (până în mar. 2011)
Comisia economică, industrii și servicii (până în mai 2010)

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989 (până în iun. 2009) - Secretar

Comisii speciale comune
Comisia comună specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetelor Curții de Conturi pe anii 2005, 2006, 2007, 2008 , 2009 și 2010 - Vicepreședinte (din mar. 2011)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Uniunii Europei Occidentale  membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ucraina 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă