Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Găvrilă Ghilea Versiunea pentru printare

Găvrilă GHILEA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.5 BIHOR, uninominal college no.3

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees
(since apr. 2014)
(since feb. 2014) - Secretary
(until feb. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bolivia - since jun. 2014 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since jun. 2014

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 53, din care 6 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 10 july 2020, 12:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro