Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Avram Ioan Mureșan Versiunea pentru printare

Avram Ioan MUREȘAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.27 MURES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1998 - Quaestor - until feb. 1998
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Industries and Services (since mar. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:27 (in 24 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 september 2020, 18:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro