Avram Ioan MUREŠAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.27 MURES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1998 - Quaestor - until feb. 1998
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Industries and Services (since mar. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997