Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Gheorghe Ciobanu Versiunea pentru printare

Gheorghe CIOBANU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS, uninominal college no.10

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until apr. 2012
PSD-Social Democratic Party - since apr. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until apr. 2012 Vice-Leader - since sep. 2011
 - until apr. 2012
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since apr. 2012

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with State of Qatar  Chairperson - since mar. 2010
 - until jun. 2010
 Friendship parliamentary group with Serbia  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since jun. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:105 (in 101 plenary sittings)
Political declarations:103
Legislative initiatives: 78, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 16

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 15 november 2019, 2:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro