Tiberiu Aurelian PRODAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.35 SUCEAVA
start of the mandate: 20 december 2004 - HS nr.59/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007

Standing committees
(since feb. 2007) - Chairperson
(since mar. 2007)
(until feb. 2007)

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  member
Delegation to the Western European Union Assembly - since dec. 2005 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina  Vice-Chairperson