Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Gheorghe Sârb Versiunea pentru printare

Gheorghe SÂRB
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until sep. 2006
PD-Democratic Party - since sep. 2006
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until sep. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since sep. 2006

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since feb. 2008)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until feb. 2008)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic  Secretary
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 
 Friendship parliamentary group with Hungary 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:13
Legislative initiatives: 6, din care 1 promulgata lege
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 45
Motions: 15

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 6:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro