Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Mircea Teodor Iustian Versiunea pentru printare

Mircea Teodor IUSTIAN
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2000 - jan. 2001 - Quaestor

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
- Chairperson (until sep. 2003), Secretary (sep. 2003 - sep. 2004)
(since sep. 2003)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:33 (in 22 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 11, din care 2 promulgate legi
Member of the4 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 17 april 2021, 20:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro