Mircea Teodor IUSTIAN
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2000 - jan. 2001 - Quaestor

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
- Chairperson (until sep. 2003), Secretary (sep. 2003 - sep. 2004)
(since sep. 2003)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium