Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Mircea Ifrim Versiunea pentru printare

Mircea IFRIM
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until nov. 2008
PNL-National Liberal Party - since nov. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until nov. 2008
Parliamentary group of the National Liberal Party - since nov. 2008

Standing committees
Committee for Health and Family - Chairperson

Standing committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since dec. 2005 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - until mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina 
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:86 (in 63 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 30, din care 6 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Questions & Interpellations: 8
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 12:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro