Mircea IFRIM
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until nov. 2008
PNL-National Liberal Party - since nov. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until nov. 2008
Parliamentary group of the National Liberal Party - since nov. 2008

Standing committees
Committee for Health and Family - Chairperson

Standing committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since dec. 2005 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - until mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina 
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran  Chairperson