Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Sergiu Andon Versiunea pentru printare

Sergiu ANDON
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.16
end of the mandate: 11 september 2012 - - HCD nr.30/2012

Political party:
PC-Conservator Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2011
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2011
 - until sep. 2012

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues - Secretary

Special committees - joint


Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - until sep. 2012
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam - until sep. 2012 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 19, din care 3 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 8 december 2019, 15:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro