Roberta Alma ANASTASE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.31 PRAHOVA, colegiul uninominal nr.11

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în feb. 2015
PNL-Partidul Național Liberal - din feb. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în feb. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din feb. 2015

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din iun. 2014)
Comisia pentru afaceri europene (din sep. 2015) - Vicepreședinte (din oct. 2015)
Comisia pentru afaceri europene (până în mar. 2015) - Vicepreședinte (din apr. 2014)
Comisia pentru muncă și protecție socială (până în iun. 2014)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în apr. 2015 membru
  - din dec. 2015 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania - din feb. 2013