Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Anamaria Mihaela Biriº Versiunea pentru printare

Anamaria Mihaela BIRIª
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.31 SATU-MARE

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until apr. 2000
 
independent  - since apr. 2000

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist - until apr. 2000 Vice-Leader - since apr. 1998
 - until apr. 2000
Member non-attached - since apr. 2000

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until may 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - since feb. 1999 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 8, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 10 december 2019, 21:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro