Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Ioan Damian Versiunea pentru printare

Ioan DAMIAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2010
 
independent  - since feb. 2010
 - until mar. 2010
PSD-Social Democratic Party - since mar. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2010
The parliamentary group of non affiliated MPs - since feb. 2010
 - until mar. 2010
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2010

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since may 2010)
Committee for Labour and Social Protection (until may 2010)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 5 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 28, din care 2 promulgate legi
Motions: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 january 2020, 9:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro