Corneliu-Mugurel COZMANCIUC
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2015)
(until feb. 2015)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until feb. 2014)

Standing committees - joint

(apr. 2013 - mar. 2016)

Special committees - joint
- deputy

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - until dec. 2013
 Friendship parliamentary group with Denmark - until dec. 2013
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Russian Federation