Maria-Antoaneta DOBRESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader

Standing committees
(since jan. 2001)
(until sep. 2001)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (since mar. 2003)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel