Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.cipriandobre.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Ciprian Minodor Dobre Versiunea pentru printare

Ciprian Minodor DOBRE
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.28 MURES, uninominal college no.7
end of the mandate: 26 june 2012 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities

Committee for Standing Orders - Secretary

Special committees - joint
Joint Commission of the Chamber of Deputies and the Senate for the elaboration of the legislative proposal for revision of the Constitution of Romania

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until jun. 2012 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since mar. 2010
 - until jun. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:56 (in 46 plenary sittings)
Political declarations:16
Legislative initiatives: 24
Questions & Interpellations: 23
Motions: 20

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 10:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro