Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Victor Paul Dobre Versiunea pentru printare

Victor Paul DOBRE
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
end of the mandate: 12 july 2004 - resignation - HCD nr.15/2004
replaced by: Sergiu Mihail Tofan

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until jul. 2004 Vice-Leader - since sep. 2002
 - until jul. 2004

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning
Committee for information technologies and communications - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - until jul. 2004 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until jul. 2004
 Friendship parliamentary group with Belgium - until jul. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:67 (in 57 plenary sittings)
Political declarations:7
Legislative initiatives: 13, din care 4 promulgate legi
Member of the44 mediation committees
Questions & Interpellations: 21
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 20 september 2019, 0:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro