Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Nicolae-Vlad Popa Versiunea pentru printare

Nicolae-Vlad POPA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 4 december 2007 - resignation
replaced by: Carmen Felicia Tanasescu

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2005 - Quaestor
 dec. 2004 - jan. 2005 

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until dec. 2006

Standing committees
(since oct. 2005)
(until oct. 2005)
(until oct. 2005)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs
The Committee for European Integration (until dec. 2006)
(until oct. 2006)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland - until dec. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until dec. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:121 (in 75 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 22, din care 5 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 january 2020, 3:24
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro