Parliamentary activity
1992-1996 (sen.)
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Senate > Ovidiu-Corneliu Popescu Versiunea pentru printare

Ovidiu-Corneliu POPESCU
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

SENATOR
Constituency no.41 BUCURESTI
start of the mandate: 21 october 1992 - HS nr.32/1992

Political party:
 
FSN-National Salvation Front - until may 1993
 
PD-Democratic Party - since may 1993

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Standing committees

(since sep. 1994)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration - Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 17:37
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro