Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Aron Ioan Popa Versiunea pentru printare

Aron Ioan POPA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 13 october 2008 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007
 - until oct. 2008

Standing committees
- Chairperson (since dec. 2006)
(feb. 2005 - dec. 2006) - Chairperson
(until feb. 2005) - Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - until oct. 2008 Secretary
 Friendship parliamentary group with Norway - until oct. 2008
 Friendship parliamentary group with Latvia - until oct. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:361 (in 147 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 24, din care 6 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 january 2020, 2:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro