Ion CUPĂ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - până în sep. 2019 Vicelider - din feb. 2018
 - până în sep. 2019
Deputați neafiliați - din sep. 2019
 - până în oct. 2019
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2019
 - până în ian. 2020
Grupul parlamentar al Partidului Mișcarea Populară - din ian. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (din iun. 2017) - Președinte
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați (până în feb. 2020) - Vicepreședinte
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare (iun. 2017) - Secretar (din iun. 2017)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (feb. - iun. 2017)
Subcomisia antidiscriminare (până în dec. 2019)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaților și Senatului privind activitatea Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei - Secretar
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  supleant - până în sep. 2017
  - din sep. 2017 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Kuwait  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză 
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Tunisiană