Mihai DEACONU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.3 ARGEȘ, colegiul uninominal nr.3

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în iun. 2015
 
independent  - din iun. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar național democrat - până în dec. 2015 Vicelider - din sep. 2014
 - până în feb. 2015
   Secretar - din feb. 2015
 - până în dec. 2015
   Lider - din dec. 2015
 - până în dec. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din oct. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (din iun. 2013) - Secretar (sep. 2013 - noi. 2014), Secretar (din apr. 2015)
Comisia pentru regulament (feb. 2015 - mar. 2016)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta  Președinte - din sep. 2014