Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Virgil Delureanu Versiunea pentru printare

Virgil DELUREANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.30 OLT, uninominal college no.4
end of the mandate: 8 july 2016 - resignation - HCD nr.64/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jul. 2016 Vice-Leader - since sep. 2014
 - until jul. 2016

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since may 2013)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (until may 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until jul. 2016 Secretary - since apr. 2015
 - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:23 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 45, din care 17 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 11 july 2020, 16:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro