Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Ion Dobrescu Versiunea pentru printare

Ion DOBRESCU
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.30 PRAHOVA

Political party:
 
PL'93-Liberal Party - 1993 - until mar. 1995
 
independent  - since mar. 1995

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Liberal Party 1993 and the Civic Alliance Party - until mar. 1995
Member non-attached - since mar. 1995

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since nov. 1992) - Secretary (until feb. 1996)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until nov. 1992)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:18 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:3
Questions & Interpellations: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 8 december 2022, 4:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro