Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Oprea Mario-Ovidiu senator PNL
2. Vice-Chairperson Găleteanu Monalisa deputy PSD
3. Secretary Tudor Marcu deputy PRM
4. Members Arcaș Viorel senator PSD
5.   Băeșu George deputy PSD
6.   Bobeanu Răzvan-Petrică deputy PSD
7.   Florea Damian deputy PC
8.   Gabor Gheorghe deputy PNL 3 apr. 2007
9.   Iordache Florin deputy PSD
10.   Kónya-Hamar Sándor deputy UDMR
11.   Liga Dănuț deputy PD-L
12.   Manolescu Oana deputy Minoritati
13.   Máté András-Levente deputy UDMR
14.   Mocanu Alexandru deputy PD-L 1 mar. 2007
15.   Nicolai Norica senator PNL
16.   Onaca Dorel-Constantin senator PD-L
17.   Popescu Dan-Mircea senator PSD
18.   Pușcă Mircea Valer deputy PNL 3 apr. 2007
19.   Rogin Marius deputy PD-L 19 dec. 2006

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Plumb Rovana deputy PSD 20 dec. 2007
2. Ujeniuc Dragoș deputy PNL 3 apr. 2007
3. Andreica Romică deputy PD-L 3 feb. 2005 3 apr. 2007
4. Racoceanu Viorel deputy PD-L 19 nov. 2006