Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Parliament of Romania > Friendship groups > Sweden Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Cordoș Alexandru senator PSD
2. Vice-Chairperson Nasta Nicolae senator PLC
3. Secretary Iane Ovidiu-Cristian deputy PSD
4. Members Anghel Adrian senator PSD
5.   Antal István deputy UDMR
6.   Baltă Mihai deputy PSD
7.   Berci Vasile deputy PNL
8.   Ciurariu Florin deputy PNL
9.   Comșa Cornel-George deputy -
10.   Crăciunescu Grigore deputy PNL 10 dec. 2013
11.   Irimie Vicențiu-Mircea deputy ALDE
12.   Luchian Ion senator PNL
13.   Popa Nicolae-Vlad senator PNL 16 jun. 2014
14.   Tabugan Ion deputy UNPR
15.   Toader Mircea-Nicu deputy PNL
16.   Vochițoiu Haralambie senator -
17.   Vulpescu Ioan deputy PSD

Former members of the group:

  Full name Member Groupuntil
1. Dima Toader deputy PSD 7 jul. 2016
2. Tudorache Daniel deputy PSD 4 jul. 2016
3. Boghicevici Claudia deputy PNL 1 jul. 2016
4. Rogojan Mihai-Ciprian senator PNL 16 jun. 2014
5. Silaghi Ovidiu Ioan deputy PNL 3 sep. 2013

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 17:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro