Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Australia Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Australia

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Dumitrescu Zamfir deputy -
2. Vice-Chairperson Ungheanu Mihai senator PRM
3. Secretary Dumitrescu Ion Mihai  senator PNL
4. Members Daea Petre senator PSD
5.   Dumitrescu Cristian-Sorin deputy PSD
6.   Iancu Iulian deputy PSD
7.   Longher Ghervazen deputy Minoritati
8.   Merce Ilie deputy PRM
9.   Munteanu Ioan deputy PSD
10.   Olteanu Bogdan deputy PNL
11.   Oprea Gabriel deputy PSD
12.   Popeangă Petre deputy PRM
13.   Rebreanu Nora Cecilia senator PSD 19 mar. 2008
14.   Romanescu Marcel Laurențiu deputy PD-L
15.   Sóki Béla deputy UDMR
16.   Toma Horia-Victor deputy PNL
17.   Voinea Florea deputy PSD

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Palăr Ionel deputy PNL 20 jun. 2007 24 jul. 2008
2. Preda Ion deputy PNL 8 apr. 2007
3. Țicău Silvia Adriana senator PSD 3 dec. 2007
4. Ghiorghioni Ionesie deputy PD-L 23 jun. 2008
5. Rădulescu Cristache senator PD-L 30 jun. 2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 october 2019, 23:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro