Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Sweden Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden

Mario-Ovidiu Oprea
Mario-Ovidiu Oprea
senator PNL
Chairperson
Monalisa Găleteanu
Monalisa Găleteanu
deputy PSD
Vice-Chairperson
Marcu Tudor
Marcu Tudor
deputy PRM
Secretary
Viorel Arcaș George Băeșu Răzvan-Petrică Bobeanu Damian Florea
Viorel Arcaș
senator PSD
member
George Băeșu
deputy PSD
member
Răzvan-Petrică Bobeanu
deputy PSD
member
Damian Florea
deputy PC
member
Gheorghe Gabor Florin Iordache Sándor Kónya-Hamar Dănuț Liga
Gheorghe Gabor
deputy PNL
member
since 3 apr. 2007
Florin Iordache
deputy PSD
member
Sándor Kónya-Hamar
deputy UDMR
member
Dănuț Liga
deputy PD-L
member
Oana Manolescu András-Levente Máté Alexandru Mocanu Norica Nicolai
Oana Manolescu
deputy Minoritati
member
András-Levente Máté
deputy UDMR
member
Alexandru Mocanu
deputy PD-L
member
since 1 mar. 2007
Norica Nicolai
senator PNL
member
Dorel-Constantin Onaca Dan-Mircea Popescu Mircea Valer Pușcă Marius Rogin
Dorel-Constantin Onaca
senator PD-L
member
Dan-Mircea Popescu
senator PSD
member
Mircea Valer Pușcă
deputy PNL
member
since 3 apr. 2007
Marius Rogin
deputy PD-L
member
since 19 dec. 2006

Former members of the friendship group

Rovana Plumb Dragoș Ujeniuc Romică Andreica Viorel Racoceanu
Rovana Plumb
deputy PSD
until 20 dec. 2007
Dragoș Ujeniuc
deputy PNL
until 3 apr. 2007
Romică Andreica
deputy PD-L
until 3 apr. 2007
Viorel Racoceanu
deputy PD-L
until 19 nov. 2006

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 30 september 2022, 18:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro