Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Parliament of Romania > Friendship groups > Albania Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Albania

Costică Canacheu
Costică Canacheu
deputy PD-L
Chairperson
Oana Manolescu
Oana Manolescu
deputy Mino.
Vice-Chairperson
Marian Ghiveciu
Marian Ghiveciu
deputy PSD
Secretary
Carmen Axenie Viorel Riceard Badea Ion Burnei András György Edler
Carmen Axenie
deputy PD-L
member
Viorel Riceard Badea
senator PNL
member
Ion Burnei
deputy PSD
member
András György Edler
deputy UDMR
member
Mircea Irimescu Raymond Luca Sergiu-Florin Nicolaescu Mihai Doru Oprișcan
Mircea Irimescu
deputy PNL
member
since 30 mar. 2010
Raymond Luca
senator PNL
member
since 30 mar. 2010
Sergiu-Florin Nicolaescu
senator PSD
member
Mihai Doru Oprișcan
deputy PD-L
member
since 30 mar. 2010
Marian Iulian Rasaliu Ioan Stan Dan Coman Șova Claudiu Țaga
Marian Iulian Rasaliu
senator PD-L
member
since 27 mar. 2012
Ioan Stan
deputy PSD
member
Dan Coman Șova
senator PSD
member
Claudiu Țaga
deputy Prog.
member
since 30 mar. 2010

Former members of the friendship group

Mircea Cinteză Viorel Cărare
Mircea Cinteză
senator PD-L
until 9 dec. 2011
Viorel Cărare
deputy
until 30 mar. 2010

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 february 2020, 15:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro