Comisie permanentă

Număr membri: 15-31

Domenii de activitate

raporturile individuale de muncă (contractul individual de muncă, timpul de lucru, concediile, protecția muncii, sistemul de salarizare, jurisdicția muncii, statutul juridic al femeii salariate); raporturile colective de muncă (negocierea colectivă, contractul colectiv de muncă, jurisdicția conflictelor colective de muncă); statutul juridic al sindicatelor și al organizațiilor patronale; sistemul asigurărilor sociale (pensii, indemnizații, ajutor de șomaj, alocație de stat); asistența socială (ajutoare materiale, gratuități); ajutoare materiale pentru persoane defavorizate: bătrâni, persoane handicapate, minori și altele; problematica ocupării forței de muncă.

Subcomisii

Subcomisia pentru protecția copilului

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2016 2015 2014 2013 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Camera Deputaților

Legislatura 2012-2016

Comisia pentru muncă și protecție socială

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Solomon Adrian
președinte din 17 feb. 2015
PSD  
2. Vicepreședinți Baltă Mihai
vicepreședinte din 17 feb. 2015
PSD  
3.   Pocora Cristina-Ancuța
vicepreședinte din 17 sep. 2014
PNL  
4.   Vladu Iulian
vicepreședinte din 21 dec. 2012
PNL  
5. Secretari Găină Mihăiță PSD  
6.   Iane Daniel
secretar din 17 sep. 2014
PNL 12.02.2013
7. Membri Amet Varol Minoritati  
8.   Axente Ioan neafiliat  
9.   Condurățeanu Andrei-Răzvan UNPR  
10.   Covaci Dorel PSD  
11.   Dolha Mircea PNL 17.09.2014
12.   Dumitrache Ileana Cristina PSD  
13.   Iordache Florin PSD 21.12.2012
14.   Kerekes Károly UDMR  
15.   Nichita Cristina PSD 22.04.2015
16.   Nicoară Romeo Florin PNL 17.09.2014
17.   Orban Ludovic PNL 11.03.2014
18.   Plumb Rovana PSD 25.03.2014
19.   Sefer Cristian-George UNPR  
20.   Stativă Irinel Ioan PSD  
21.   Stoica Mihaela neafiliat  
22.   Tudorie Violeta PSD  

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului
pâna în data
1. Președinte Iordache Florin PSD 17.02.2015
2. Vicepreședinți Solomon Adrian PSD 17.02.2015
3. Secretari Pocora Cristina-Ancuța PNL 17.09.2014

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Anastase Roberta Alma PNL   11.06.2014
2. Anton Marin PNL 15.04.2014 22.04.2015
3. Boghicevici Claudia PNL   01.07.2016
4. Calotă Florică Ică ALDE   11.03.2014
5. Ciobanu Liliana neafiliat   08.10.2013
6. Delureanu Virgil PSD 14.05.2013 08.07.2016
7. Dobre Mircea-Titus PSD   08.10.2013
8. Galan Constantin PNL   30.09.2014
9. Grapini Maria ALDE   25.03.2014
10. Horga Vasile PNL   12.02.2013
11. Niculae Aurel PNL   09.04.2013
12. Nistor Marioara UNPR   26.06.2013
13. Pardău Dumitru PNL   14.05.2013
14. Roman Victor PSD   21.12.2012
15. Suciu Vasile-Daniel PSD   04.02.2014
16. Teodorescu Ioan Viorel PNL   08.04.2014