Maria-Andreea Paul
Maria-Andreea Paul
Ședința Camerei Deputaților din 3 aprilie 2013
Sumarul ședinței
Stenograma completă
publicată în Monitorul Oficial, Partea a II-a nr.43/12-04-2013
Video in format Flash/IOSVideo - Flash & IOS

Dezbateri parlamentare
Calendarul ședințelor
- Camerei Deputaților:
2019 2018 2017
2016 2015 2014
2013 2012 2011
2010 2009 2008
2007 2006 2005
2004 2003 2002
2001 2000 1999
1998 1997 1996
Interoghează dezbaterile
din legislatura: 2016-prezent
2012-2016
2008-2012
2004-2008
2000-2004
1996-2000
1992-1996
Monitorul Oficial
Partea a II-a:2019 2018 2017
2016 2015 2014
2013 2012 2011
2010 2009 2008
2007 2006 2005
2004 2003 2002

Transmisii video

format Real Media
Ultimele ședințe (fără stenograme încărcate):
04-12-2019
27-11-2019
Arhiva video:2019 2018 2017
2016 2015 2014
2013 2012 2011
2010 2009 2008
2007 2006 2005
2004 2003
Pentru a vizualiza înregistrările video trebuie să instalați programul Real Player
Sunteți în secțiunea: Prima pagină > Proceduri parlamentare > Dezbateri > Calendar 2013 > 03-04-2013 Versiunea pentru printare

Ședința Camerei Deputaților din 3 aprilie 2013

  1. Declarații politice și intervenții ale deputaților:
  1.23 Maria-Andreea Paul - declarație politică: - "Românii bagă mâna tot mai adânc în fundul sacului pentru a ne plăti păcatul că incompetența este la guvernare";

Intervenții consemnate conform materialelor depuse la secretariatul de sedință

   

Doamna Maria-Andreea Paul:

"Românii bagă mâna tot mai adânc în fundul sacului pentru a ne plăti păcatul că incompetența este la guvernare"

USL guvernează ca să ne arate incompetența crasă. Nu mai există amăgire și promisiune. Să gândim: nicio măsură de încurajare a vieții noastre de fiecare zi. Doar taxe și impozite ce nu fac altceva decât să creeze panică privind viitorul fiecărui român. Doar taxe și impozite ce ne fac să băgăm mâna tot mai adânc în fundul sacului spre a ne plăti păcatul că incompetența este la guvernare.

A trăi în România devine pe zi ce trece un act de crudă supraviețuire. Iată câteva exemple:

Întrebați-vă simplu: ce se va întâmpla în șase luni, într-un an? Vom fi mai săraci în imperiul unei majorități fără discernământ.

Majoritatea alimentelor s-au scumpit.

Pentru a putea vedea cum a evoluat prețul principalelor mărfuri alimentare sub guvernarea USL, am analizat prețurile medii ale principalelor produse agroalimentare în luna aprilie 2012 (ultima lună fără USL la guvernare) și în luna ianuarie 2013 (ultimele cifre oficiale disponibile), conform datelor INS.

Rezultatul a fost unul previzibil: majoritatea produselor alimentare s-au scumpit sub guvernarea USL, cu câteva mici excepții (vezi Anexa 1).

Pe primul loc în topul scumpirilor din perioada aprilie 2012 - ianuarie 2013 se situează cartofii, cu o creștere uriașă, de aproape 83%. Pe următoarele locuri se situează în ordine grâul (39%), fasolea (36%), porumbul (32%), carnea de pasăre (26%) și ouăle de găină (23%). La polul opus, cea mai mare scădere de preț s-a înregistrat la carnea de oaie.

Proiecțiile BNR pentru rata inflației nu sunt îmbucurătoare. Se așteaptă o inflație de 3,5% în anul 2013, cu creșteri mai puternice chiar în prima jumătate: o inflație de peste 5% în primul trimestru și de aproape 6% în al doilea trimestru. Practic, avem un an 2013 cel puțin la fel de greu ca precedentul în ceea ce privește prețul alimentelor.

Prețul carburanților a crescut și el sub guvernarea USL, deși prețul mediu european scade.

Nici prețul carburanților nu a scăpat de scumpiri sub guvernarea Ponta. Astfel, benzina s-a scumpit cu 8% (de la 1,209 euro/litru la 30 aprilie 2012 la 1,306 euro/litru la 24 martie 2013), iar motorina s-a scumpit cu 1,3% în această perioadă, de la 1,314 euro/litru la 30 aprilie 2012 la 1,331 euro/litru la 24 martie 2013), conform cifrelor puse la dispoziție de Comisia Europeană privind prețul mediu săptămânal al carburanților. Acest lucru s-a întâmplat în condițiile în care atât prețul mediu european al benzinei, cât și cel al motorinei au scăzut (vezi Anexa 2).

Factura la utilități este din ce în ce mai mare.

Pe lângă scumpirea alimentelor și a carburanților, factura la utilități a tot crescut și va crește în continuare sub guvernarea USL.

Prețul la gaze a crescut prima oară sub guvernarea USL la 15 septembrie 2012 cu 5% pentru consumatorii casnici și cu 10% pentru cei noncasnici. Apoi, la 1 februarie 2013 gazele s-au scumpit din nou cu 5% pentru consumatorii noncasnici, conform calendarului de liberalizare a gazelor (această creștere ar fi trebuit să aibă loc în decembrie 2012, dar a fost amânată din cauza înlocuirii guvernului). Conform aceluiași calendar de liberalizare, gazele s-au scumpit la 1 aprilie 2013 cu încă 5% pentru consumatorii noncasnici, urmând a se scumpi cu încă 5% la 1 iulie și cu încă 3% la 1 octombrie. Și consumatorii casnici vor resimți noi scumpiri ale gazelor în anul 2013, conform calendarului de liberalizare. Astfel, acestea vor crește cu 8% de la 1 iulie și cu încă 2% de la 1 octombrie.

La fel, prețul energiei electrice a crescut sub guvernarea Ponta. În anul 2012 energia electrică s-a scumpit cu 5% la 1 iulie pentru toate tipurile de consumatori și cu 2-3% la 1 septembrie pentru consumatorii noncasnici, conform calendarului de liberalizare. Apoi, în chiar prima zi a anului 2013, energia electrică s-a scumpit cu încă 10% pentru toate tipurile de consumatori, ca urmare a recunoașterii de către ANRE a unor costuri mai mari de producție, precum și a suplimentării ajutorului acordat de stat producătorilor de energie regenerabilă.

Scumpirile energiei electrice vor continua însă în acest an, pe baza calendarului de liberalizare. Conform acestuia, în urma creșterii procentului de achiziție din piața concurențială, de la 1 aprilie avem o nouă scumpire a energiei electrice pentru consumatorii casnici. Ulterior, energia electrică s-ar mai putea scumpi de încă 2 ori conform aceluiași calendar (la 1 iulie și 1 septembrie) pentru toate tipurile de consumatori.

Noi taxe și impozite în 2013

După toate aceste scumpiri amintite anterior, guvernul USL mai vine și cu majorări ale unor taxe și impozite sau cu introducerea unora noi. Principalele modificări care cresc povara fiscală a românilor:

  • introducerea cotei unice de 16% pe veniturile din silvicultură și piscicultură, precum și pentru terenurile agricole, veniturile din creșterea și exploatarea animalelor și din valorificarea produselor de origine animală, începând cu 1 februarie 2013;
  • introducerea unei taxe speciale pentru exploatarea resurselor naturale, altele decât gazele naturale, de 0,5% aplicată veniturilor, de la 1 februarie 2013;
  • introducerea taxei asupra veniturilor suplimentare rezultate din dereglementarea prețului gazelor naturale (60% din baza de calcul), începând cu 1 februarie 2013;
  • introducerea obligativității de plată a impozitului pe venit și CAS-ului la diurna primită de toți angajații pe perioada delegării pentru partea care depășește limita a de 2,5 ori nivelul stabilit pentru personalul instituțiilor publice, începând cu 1 februarie 2013;
  • introducerea timbrului de mediu pentru autovehicule, reprezentând taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, începând cu 15 martie 2013;
  • creșterea accizei specifice la țigarete de la 53,18 euro/1.000 țigarete la 56,71 euro/1.000 țigarete începând cu 1 aprilie 2013 (după decalarea calendarului de creștere a accizelor de la 1 iulie la 1 aprilie);
  • creșterea accizei la bere de la 0,748 euro/hl/1 grad Plato la 0,8228 euro/hl/1 grad Plato și de la 0,43 euro/hl/1 grad Plato la 0,473 euro/hl/1 grad Plato în cazul producătorilor independenți cu o capacitate de producție anuală ce nu depășește 200.000 de hl, începând cu 1 aprilie;
  • creșterea taxei pentru eliberarea pașapoartelor temporare (de la 84 lei la 100 lei) și a celor electronice (de la 244 lei la 270 lei), începând cu 1 aprilie 2013;
  • creșterea taxei de pod, în cazul podurilor Giurgeni-Vadul Oii și Fetești-Cernavodă, începând cu 1 aprilie 2013;
  • introducerea coplății din sănătate, de până la 10 lei pe zi de spitalizare, începând cu 1 aprilie 2013;
  • introducerea impozitului obligatoriu pe venit de 3% pentru firmele a căror cifră de afaceri este mai mică de 65.000 euro. Această măsură afectează deja orice firmă care are o rată a profitului mai mică de 18,75%;
  • la toate acestea se adaugă majorarea impozitelor și taxelor locale cu 16% de la 1 ianuarie 2013.

Anexa 1: Topul scumpirilor la alimente sub guvernarea USL/ Anexa 2: Evoluția prețului la carburanți sub guvernarea USL

   

 

Anexa 1: Topul scumpirilor la alimente sub guvernarea USL

Nr.crt.PRODUSUMAprilie 2012Ianuarie 2013Modificare
procentuala
1CartofiLei / kg0,971,7782,47%
2GrâuLei / kg0,771,0738,96%
3Fasole boabeLei / kg6,188,3835,60%
4Porumb boabeLei / kg0,91,1932,22%
5Carne de pasare în greutate vieLei / kg3,123,9325,96%
6Oua de gainaLei / buc0,560,6923,21%
7Ceapa uscataLei / kg1,842,0813,04%
8Carne de porcine în greutate vieLei / kg5,776,512,65%
9Brânza telemea de vacaLei / kg13,6215,2812,19%
10Brânza telemea de oaieLei / kg17,8019,8511,52%
11Carne de bovine în greutate vieLei / kg5,56,039,64%
12PereLei / kg4,74*5,087,17%
13MereLei / kg2,702,751,85%
14MorcoviLei / kg2,232,250,90%
15Lapte proaspat de vacaLei / litru2,252,21-1,78%

* pret mediu valabil pentru luna martie 2012

Sursa: INS,1 aprilie 2013

   

 

Anexa 2: Evolutia pretului la carburanti sub guvernarea USL

Nr.crt.PRODUSUL
(sortiment)
UM 30 aprilie 201224 martie 2013Modificare procentuala
RomâniaUERomâniaUERomâniaUE
1.BenzinaEuro / litru1,2091,5731,3061,5188,02%-3,50%
2.MotorinaEuro / litru1,3141,4571,3311,4271,29%-2,06%

Sursa: CE, buletine saptamânale carburanti, 1 aprilie 2013

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București duminică, 8 decembrie 2019, 8:02
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro