Senate
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Versiunea pentru printare

Senators by alphabetical order -- S

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. Name
1.  Sabău Dan 9 BRĂILA PD-L
2.  Savu Daniel 31 PRAHOVA PSD 28 nov. 2007
3.  Sârbu Ilie 37 TIMIȘ PSD
4.  Silistru Doina 39 VASLUI PSD
5.  Solcanu Ion 24 IAȘI PSD
6.  Stan Petru 33 SĂLAJ non-attached
7.  Stănoiu Rodica Mihaela 30 OLT PC
8.  Stoica Ilie 34 SIBIU PNL
9.  Stragea Cristian Dimitrie 2 ARAD PNL 30 jun. 2008
10.  Strătilă Șerban-Cezar 29 NEAMȚ PNL
11.  Stroe Radu 26 MARAMUREȘ PNL
12.  Szabó Ilona 15 COVASNA UDMR 6 sep. 2007
13.  Szabó Károly Ferenc 32 SATU-MARE UDMR
14.  Szentmiklósi Zoltán-Lajos 5 BIHOR UDMR 28 oct. 2008
15.  Șerbănescu Verginia 10 BUZĂU PD-L
16.  Șerbu Gheorghe Vergil 14 CONSTANȚA PNL
17.  Șereș Ioan-Codruț 26 MARAMUREȘ PC
18.  Ștefan Viorel 18 GALAȚI PSD
19.  Șter Sever 32 SATU-MARE PSD

Senators who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member until
No. Name
1.  Steriu Valeriu-Andrei 30 OLT PSD 1 feb. 2005
2.  Sógor Csaba 21 HARGHITA UDMR 3 dec. 2007
3.  Simionescu Aurel Gabriel 9 BRĂILA PSD 23 jun. 2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 25 january 2022, 1:39
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro