Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- V

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. Name
1.  Vainer Aurel   Minoritati
2.  Varga Attila 32 SATU-MARE UDMR
3.  Vasil Mihaela Adriana 2 ARAD PD-L 13 aug. 2008
4.  Vasile Aurelia 42 BUCUREȘTI PSD
5.  Vasilescu Lia Olguța 17 DOLJ PSD
6.  Văsioiu Horia 9 BRĂILA PD-L
7.  Vladu Iulian 16 DÂMBOVIȚA PD-L 13 aug. 2008
8.  Vlase Petru Gabriel 4 BACĂU PSD
9.  Vlasov Mihail 24 IAȘI PNL 13 aug. 2008
10.  Vlădoiu Aurel 40 VÂLCEA PSD
11.  Voicu Cătălin 4 BACĂU PSD
12.  Voicu Mădălin-Ștefan 42 BUCUREȘTI PSD 20 dec. 2007
13.  Voicu Mihai Alexandru 17 DOLJ PNL
14.  Voinea Florea 39 VASLUI PSD

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member until
No. Name
1.  Videanu Adriean 36 TELEORMAN PD-L 3 feb. 2005
2.  Vălean Adina Ioana 12 CĂLĂRAȘI PNL 30 nov. 2007

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 1 december 2021, 5:36
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro