Mircea DUŠA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.21 HARGHITA, uninominal college no.5

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2010 - Vice-Chairman

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Leader - since sep. 2010
 - until may 2012

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since mar. 2011)
The Committee on European Affairs (until oct. 2011)
Committee for Labour and Social Protection (sep. 2010 - mar. 2011)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until sep. 2010) - Vice-Chairperson (until mar. 2010)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs

Special committees - joint

Inquiry committees
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malaysia  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 
 Friendship parliamentary group with Belgium