Radu BABUŠ
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since apr. 2018

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2019) - Vice-Chairperson (since jun. 2019)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (feb. 2018 - feb. 2019)
Committee for Industries and Services (jan. - feb. 2017)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (until feb. 2018)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - since feb. 2018 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria  Secretary
 Friendship parliamentary group with Malaysia 
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines